Klimatyzacja – zdrowa czy nie?

Jej zalety są niepodważalne. W upalne, letnie dni klimatyzacja zapewnia nam komfort termiczny, dlatego jest coraz chętniej instalowana w domach, biurach i samochodach. Jednak urządzenie bywa także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nieodpowiednio konserwowane może stać się przyczyną problemów z oczami, skórą i układem oddechowym.
„Polacy pracują w brudnych biurach” – alarmowała niedawno jedna z warszawskich gazet. Zdaniem dziennikarzy do przychodni zgłasza się coraz więcej osób z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem, co w wielu przypadkach jest efektem… zanieczyszczonej klimatyzacji.
Przedstawicielka Państwowego Zakładu Higieny potwierdziła, że pracujący w pomieszczeniach klimatyzowanych częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych niż osoby przebywające na zewnątrz czy w budynkach nieklimatyzowanych.
Jednak warto pamiętać, że przyczyną tych dolegliwości nie zawsze jest sam klimatyzator, ale jego nieodpowiednia konserwacja.
Choroba legionistów atakuje
Zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest nie tylko chłodzenie powietrza w pomieszczeniu, ale także oczyszczenie go z kurzu, zarodników pleśni czy grzybów. Gdy filtry nie są regularnie udrażnianie lub wymieniane, osiadające na nich drobnoustroje mają świetne warunki do rozmnażania. Później rozprzestrzeniają się w powietrzu, którym oddychamy, wywołując infekcje i reakcje alergiczne: katar, zapalenie spojówek czy kaszel.
W źle oczyszczanych urządzeniach klimatyzacyjnych pojawia się niekiedy bardzo groźna bakteria Legionella, wywołująca tak zwaną „chorobę legionistów”, która tak naprawdę jest trochę nietypową odmianą zapalenia płuc.
Schorzenie pojawia się nagle, a zaatakowana osoba skarży się na kiepskie samopoczucie, dreszcze, nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy i mięśni, kaszel i gorączkę przekraczającą nawet 40 stopni. Początkowo kaszel jest zwykle suchy, stopniowo ulega jednak nasileniu i pojawia się szara lub zabarwiona krwią wydzielina.
Około 15 proc. nieleczonych przypadków choroby legionistów kończy się śmiercią. Na szczęście w Polsce schorzenie pojawia się rzadko i zwykle ma łagodny dość przebieg.
Wady i zalety klimatyzacji
Należy podkreślić, że w naszych domach i biurach coraz częściej instalowane są bardzo nowoczesne klimatyzatory, wyposażone w tzw. filtry plazmowe, które skutecznie oczyszczają powietrze z kurzu, roztoczy czy sierści zwierząt domowych, chroniąc nas przed reakcjami alergicznymi. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz – pyłków drzew i traw. Klimatyzatory osuszają również powietrze, co doceniają osoby cierpiące na rozmaite uczulenia.
Jednak niska wilgotność ma także wady – działa niekorzystnie na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości skóry i śluzówek. Konsekwencją tego są nieżyty, objawiające się drapaniem w gardle, dyskomfortem przy przełykaniu, kaszlem, chrypką, a w skrajnych wypadkach nawet napadami duszności. Takie dolegliwości są szczególnie niebezpieczne dla chorujących na astmę, którzy zdecydowanie nie powinny zbyt długo przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Osoby pracujące w „chłodzonych” biurach często skarżą się także na problemy z oczami. Nic dziwnego, ponieważ jałowe powietrze wysusza spojówki, powodując ich stan zapalny. Czasem może prowadzić również do pojawienia się tzw. zespołu suchego oka. Zwiastuje go uczucie ciała obcego pod powiekami, pieczenie oczu, światłowstręt, nadmierne łzawienie, ból i zmęczenie oka.
Temperatura pod kontrolą
Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, Powinniśmy jak najczęściej nawilżać śluzówki. Jak to zrobić? Sposób jest banalny – należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej i wspomagać czasem organizm preparatami z witaminą A i E.
Warto zatroszczyć się także o skórę, która również nie przepada za suchym powietrzem i staje się podatna na podrażnienia. Stosujmy kremy nawilżające i w gorące, letnie dni zakładajmy przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów. Bardzo ważna jest także odpowiednia dawka snu – koniecznie w dobrze wywietrzonej sypialni.
Klimatyzacja nie stanie się zagrożeniem dla naszego zdrowia, jeśli będziemy jej używali z zachowaniem pewnych reguł. Pamiętajmy, że zbyt duża różnica temperatury między pomieszczeniem, w którym przebywamy, a otoczeniem zwiększa naszą podatność na infekcje i przeziębienia.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturze 20-24 stopnie i w tym przedziale powinno zostać ustawione urządzenie klimatyzacyjne. Aby uniknąć niebezpieczeństwa zachorowania w upalne dni, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz może wynosić maksymalnie 5-7 stopni.
W klimatyzowanym samochodzie zagrożeniem dla zdrowia bywa również złe ustawienie nawiewu urządzenia, który nie powinien przekraczać 0,2 metra na sekundę. Silniejszy staje się po prostu niekorzystnym dla organizmu przeciągiem.
Nie zapomnijmy też, by co pewien czas wyłączać klimatyzację i porządnie wywietrzyć pomieszczenie.

Źródło: Rafał Natorski/ese/fitness.wp.pl